Sort by

Enfant du Siècle has logged 93 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Friends

The Friends

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost Illusions

Lost Illusions

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
OSS 117: From Africa with Love

OSS 117: From Africa with Love

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Asterix & Obelix: God Save Britannia

Asterix & Obelix: God Save Britannia

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Takedown

The Takedown

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Eiffel

Eiffel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Munich: The Edge of War

Munich: The Edge of War

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Days

The Last Days

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zero Fucks Given

Zero Fucks Given

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Family Friend

The Family Friend

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Disclosure

Disclosure

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invictus

Invictus

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Killer

The Secret Killer

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Diary for My Children

Diary for My Children

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady of Musashino

The Lady of Musashino

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Daughters, Wives and a Mother

Daughters, Wives and a Mother

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything Went Fine

Everything Went Fine

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Story of My Wife

The Story of My Wife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Operation Hyacinth

Operation Hyacinth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Strawberry and Chocolate

Strawberry and Chocolate

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
And the Band Played On

And the Band Played On

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry