Sort by

englishist has logged 56 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Dance Reunion

A Christmas Dance Reunion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blonde

Blonde

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
10
End of the Road

End of the Road

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vengeance

Vengeance

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Emergency

Emergency

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cleaner

Cleaner

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry