• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

  • Spider-Man: No Way Home

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

  • No Time to Die

  • The Tragedy of Macbeth

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Spencer

  • Dune

    ★★★★★

  • The Green Knight

  • The Suicide Squad

  • The French Dispatch

  • Fear Street: 1994

  • Bo Burnham: Inside

  • It's a Sin

    ★★★★½

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • Unorthodox

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Feels Good Man

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Cats

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Klaus

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Rocks

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Simon Amstell: Set Free

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Bait

    ★★★★½

  • The Boy Who Harnessed the Wind

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Fyre

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Ladies in Black

  • Penguin Highway

    ★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

  • Climax

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

  • Three Identical Strangers

  • Nathan for You: Finding Frances

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Faces Places

    ★★★½

  • 13th

    ★★★★½

  • Brain on Fire

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • Sour Grapes

    ★★★½

  • Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

    ½

  • My Beautiful Broken Brain

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler