Sort by

El has logged 62 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Robots

Robots

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Within

Within

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Big Ass Spider!

Big Ass Spider!

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Beautiful Broken Brain

My Beautiful Broken Brain

2014
×
Edit this entry  
09
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Bait

Bait

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry