Sort by

ennaih has logged 918 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hollywood Handicap

Hollywood Handicap

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mixed Magic

Mixed Magic

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spook Speaks

The Spook Speaks

1940
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
College

College

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
First Love

First Love

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
His Butler's Sister

His Butler's Sister

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Princess O'Rourke

Princess O'Rourke

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Slipper and the Rose

The Slipper and the Rose

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The MisEducation of Bindu

The MisEducation of Bindu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of the Bagnold Summer

Days of the Bagnold Summer

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Within

Within

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Agnes

Agnes

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Finch

Finch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Secret of Sinchanee

The Secret of Sinchanee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Rite

The Last Rite

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Deadly Cuts

Deadly Cuts

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let's Live a Little

Let's Live a Little

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spring Parade

Spring Parade

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1954
×
Read the review Edit this entry  
09
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grace And Saleem

Grace And Saleem

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse

Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Noel

Noel

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Christmas Déjà Vu

Christmas Déjà Vu

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
A Shoe Addict's Christmas

A Shoe Addict's Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Christmas on the Farm

Christmas on the Farm

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Call Me Claus

Call Me Claus

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry