Sort by

ennaih has logged 117 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nobody's Fool

Nobody's Fool

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Married Couple in America

The Last Married Couple in America

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Windermere Children

The Windermere Children

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poms

Poms

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll

Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return to Me

Return to Me

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Furies

The Furies

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bird of Paradise

Bird of Paradise

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jerry Lewis: The Man Behind the Clown

Jerry Lewis: The Man Behind the Clown

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ditto

Ditto

1937
×
Read the review Edit this entry  
24
Hayseed Romance

Hayseed Romance

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Boat

The Boat

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cook

The Cook

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfect Strangers

Perfect Strangers

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Winkle Goes to War

Mr. Winkle Goes to War

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
College

College

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Sarah

Love Sarah

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man in the Hat

The Man in the Hat

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fat Man and Little Boy

Fat Man and Little Boy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Miss Marker

Little Miss Marker

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dirty Picture

The Dirty Picture

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
San Diego I Love You

San Diego I Love You

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry