EnteredTheVoid has logged 60 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Class Call Girls

High Class Call Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eureka

Eureka

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry