Sort by

EnteredTheVoid has logged 59 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ill Manors

Ill Manors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
31

31

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fear X

Fear X

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prospero's Books

Prospero's Books

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Darwin

Darwin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Act of God

Act of God

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry