Sort by

george f has logged 418 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Serenity

Serenity

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
Edit this entry  
26
A Deadly Adoption

A Deadly Adoption

2015
×
Edit this entry  
25
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Trouble

Big Trouble

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
20
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
14
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
loudQUIETloud: A Film About the Pixies

loudQUIETloud: A Film About the Pixies

2006
×
Edit this entry  
11
Good Hair

Good Hair

2009
×
Edit this entry  
08
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Toys

Toys

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read prior review Edit this entry  
24
Winter of Our Dreams

Winter of Our Dreams

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry