Sort by

george f has logged 39 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Edit this entry  
29
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
Edit this entry  
28
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
An Empress and the Warriors

An Empress and the Warriors

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Bird on a Wire

Bird on a Wire

1990
×
Edit this entry  
22
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
Read prior review Edit this entry  
17
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Invader Zim: Enter the Florpus

Invader Zim: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Asylum

Asylum

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
While We're Young

While We're Young

2014
×
Read prior review Edit this entry  
14
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Read prior review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
Edit this entry  
04
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Road House

Road House

1989
×
★★
Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
District 9

District 9

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother

Mother

1996
×
★★★½
Edit this entry