Sort by

enze has logged 55 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vinyl

Vinyl

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Story of My Death

Story of My Death

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Faust

Faust

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gone with the Bullets

Gone with the Bullets

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Let the Bullets Fly

Let the Bullets Fly

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
The Sun Also Rises

The Sun Also Rises

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Edit this entry  
26
The Inner Scar

The Inner Scar

1972
×
★★
Edit this entry  
25
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
NYC

NYC

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nightfall

Nightfall

1984
×
★★
Edit this entry  
24
British Sounds

British Sounds

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meteors

Meteors

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Untitled (Letter to Serra)

Untitled (Letter to Serra)

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Dragon's Heaven

Dragon's Heaven

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
New York Portrait, Chapter III

New York Portrait, Chapter III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
New York Portrait, Chapter II

New York Portrait, Chapter II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★½
Edit this entry  
20
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★½
Edit this entry  
19
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
★★★½
Edit this entry  
18
Robot Carnival

Robot Carnival

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blind Shaft

Blind Shaft

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
Beijing Bicycle

Beijing Bicycle

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Le Révélateur

Le Révélateur

1968
×
★★★
Edit this entry  
14
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★
Edit this entry  
13
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★½
Edit this entry  
12
Cinematic Correspondences: Albert Serra – Lisandro Alonso

Cinematic Correspondences: Albert Serra – Lisandro Alonso

2009
×
Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
Birdsong

Birdsong

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★½
Edit this entry  
07
East Palace, West Palace

East Palace, West Palace

1996
×
★★½
Edit this entry  
07
Postman

Postman

1995
×
★★
Edit this entry  
06
Devils on the Doorstep

Devils on the Doorstep

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Times and Winds

Times and Winds

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Crusher Joe

Crusher Joe

1983
×
★★
Edit this entry  
04
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
★★★★
Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
The Power of Kangwon Province

The Power of Kangwon Province

1998
×
★★★
Edit this entry