RSS feed for Eggplant Farm

Eggplant Farm has logged 236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Panopticon

Panopticon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
14
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Peppermint Candy

Peppermint Candy

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
City of Hope

City of Hope

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Revenge

Revenge

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Believer

The Believer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Overlord

Overlord

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Master: Back Beyond

The Master: Back Beyond

2013
×
Edit this entry  
01
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
01
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
29
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
21
Arctic Blast

Arctic Blast

2010
×
½
Edit this entry  
20
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry