• Luca

    ★★★½

  • Loki

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Berkshire Killer

    ★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★½

  • Puparia

  • The Queen's Gambit

  • Another Round

    ★★★½

  • My Tender Matador

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★½

  • Attack on Titan: Chronicle

    ★★★★

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★

  • Emma.

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Ema

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★

  • Anima

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Banana Fish

    ★★★

  • Climax

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • history of the entire world, i guess

    ★★★★★

  • A Fantastic Woman

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Logan

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Bad Influence

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★

  • Colossal

    ★★★

  • The Neon Demon

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Neruda

    ★★★

  • Midnight Special

    ★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★½

  • Crimson Peak

    ★★★½

  • The Boy and the Beast

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★