RSS feed for Ephereal
  • The Escape

    The Escape

    ★★★½

    Pretty good short.
    Well animated, the world design is interesting and I suppose the implications of unplanned interdimensional travel are pretty accurate.

  • August Underground

    August Underground

    This was essentially and hour and 10 of two itiots laughing at each other for literally no reason.
    I think I was supposed to be "shocked" by the "depravity" but no.
    This was just two idiots laughing as they hurt people for no reason.... And then laughing about that too.

    The intentionally grainy and static sound and visuals had me struggling to get through this. Wishing it were over by the half way point for all the wrong reasons.

  • Horrid Henry: The Movie

    Horrid Henry: The Movie

    ★★

    Watched this with the kids. Very much a kids movie.
    not even like some of the new-age kids films that have a lot of 'over their heads' adult stuff to make this in any real way appealing to sit through.

    only upside seems to have been that the casting was actually pretty decent.
    And I GUESS the overall message was good?

  • The Bad Samaritan Must Die!

    The Bad Samaritan Must Die!

    ★★★½

    It's what I imagine Rick from The Young Ones would be like if he were in "Kick Ass" and just finished the entire TISM back catalogue.

    Not perfect by any means, some of the editing and sound were a bit of a struggle. But the overall tone and vibe were fun.

  • Skyscraper

    Skyscraper

    ★★★½

    Imagine someone tried to reboot the first Die Hard. And it actually didn't totally suck.
    It's like that!

    Some good suspenseful scenes. You know they'll all be okay. But there's one scene on a crane that as someone scared of heights. I jumped in my seat! I admit it!

    They do rinse repeat a few suspenseful moments and we'll... Diminishing returns.
    But all in all it wasn't a bad action movie!

  • Critters Attack!

    Critters Attack!

    ★★★½

    As long as you go into this feature realising its a reboot of a film series started in 1986, then you should find plenty to enjoy!

    It has ridiculous (and thankfully mostly practical) effects!
    It has scenes where entire buildings of people are unable to escape the ravenous critters and their insatiable lust for flesh, and yet somehow the leads are able to run around hopping skipping and jumping with relative safety.
    It has over the top kills (on some…

  • The Greasy Strangler

    The Greasy Strangler

    ★★★★

    While watching this very off-beat, oddball 'comedy' I was questioning my own sanity...
    Why the hell am I watching this nonsense film? The pacing is slow, the humour is just bland. the acting seems deliberately terrible. But something about it made me want to see where this all leads.
    I think the thing that hooked me in and made me stay was the sound-track. or really the complete lack of one, it was just one very odd but catchy tune…

  • Grizzly Rage

    Grizzly Rage

    ½

    This was just a miserable attempt at a creature feature!
    Absolutely miserable.
    I want to review this but every time I think about it I just get so angry.

    This feeling of rage is only intensified when you realise this is a David DeCoteau feature.
    If it were a student project that somehow made it's way to streaming services, it could ALMOST (but not quite) be forgiven....
    but the from the guy who brought us things like "Creepazoids" and "Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama" this whle thing just feels like an INSULT.

  • True Memoirs of an International Assassin

    True Memoirs of an International Assassin

    ★★½

    While there was nothing technically WRONG with this movie, there was unfortunately nothing that really stood out to make it worth recommending.
    The opening sequence is probably the highlight of the film, which really tells you something about the rest of the film.

    It just doesn't sit comfortably in any one genre, is it a comedy? maybe!
    is it an action film? Maybe! is it a political thriller!? MAYBE!
    But it doesn't lean into any one of these choices enough…

  • Creepozoids

    Creepozoids

    ★★★½

    OH. MY. GOD! Ha ha ha!
    This was CRAZY
    This was so stupid, but so fun!
    And that creature design, oh lord 😂
    I knew what I was getting into as soon as it popped up "Directed by David DeCotou"

    And that CREATURE! oh lord!!!

    The flip flop of the characters!
    "I don't think this creature wants to hurt us!"
    next scene
    "Now we have to kill it before it kills us"

    AH! so so silly, but it's so great!

    (Also, I know there's a lot of love for Linnea Quigly in here. There is a shower scene.)

  • Butt Boy

    Butt Boy

    ★★★★

    This movie was way better than it had any right to be!

    When you tell me I'm about to watch a detective movie about a guy who shoves things up his butt.... I'm expecting something absolutely ludicrous and honestly, a bit gross.

    But no, this movie managed to be really gritty and dramatic without being TOO crass.
    The characters are well developed and are 3 dimensional, they exist beyond the walls of story being told.
    The tension between characters builds…

  • The Dark Tower

    The Dark Tower

    ★★★

    I found this kind of 'meh'
    I liked the idea, but the execution didn't seem to follow through.
    I haven't read the books so I don't know how faithful this was, but it had a LOT going on that just gets completely ignored.

    As much as I hate the current trend of making one book into 3 or four movies, this film really did feel like it could have benefited greatly from being a two-parter, so that it had more time to expand and focus on all the elements in play.

    There were some very impressive visual moments though.