Ephereal has written 169 reviews for films during 2018.

  • The Losers

    The Losers

    ★★★

    Pretty standard action fair.
    However the saving grace is the Humour. It's pretty over the top and the jokes are layed on thick.

    Not bad for an action flick.

  • Rare Exports: A Christmas Tale

    Rare Exports: A Christmas Tale

    ★★★

    Probably way over hyped this for myself but it was way different to what I expected...

    Not really sure way I expected but it wasn't this

    It's not at all bad, and the acting is top notch bit the story builds, and builds, and builds..... Then just goes *fuck it something else happened*

  • The Taint

    The Taint

    ★★

    It's ridiculous, and it's B grade trash...
    It has lotw rial but it's wasted.
    .Would not recommend.

  • The Package

    The Package

    ★★

    Marginally funny. I actually did laugh one time.
    Mostly just teenage cringe jokes and a loose, equally cringe love story.

    I actually found myself thinking about other things or checking my phone throuought.

  • Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman

    Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman

    ★★★★

    This movie is BANANAS!
    Just Balls to the wall ridiculous! Takes the first ones campy nonsense, and just MULTIPLIES it by a million.
    Nothing is explained, nothing makes much sense at ALL, and yet again, none of that matters because it's just so much ridiculous FUN!
    So many people dying and no-body even seems to mind.
    The owner of the resort is a total hoot and a half!

    Just so great from beginning to end!

  • Jack Frost

    Jack Frost

    ★★★

    Completely camp B-Grade at its BEST!
    Nothing really makes ANY sense, but it doesn't need to.
    It's just super fun to watch how ridiculous this is!

  • 48 Christmas Wishes

    48 Christmas Wishes

    ½

    I didn't watch this film in its entirety, I was just seeing/hearing it while the kids watched and I did things around the house.
    But that's more than enough to know that this was a TERRIBLE movie.
    I know I should cut them some slack for being child actors, but the acting was just beyond bad!
    It's like they just grabbed some kids off the street and said "here, read this and do that, no training required! "
    and my god, the 'jokes' were just so damned awkward to listen too.

    The only upside to this film in any way is that my kids liked it.

  • El Camino Christmas

    El Camino Christmas

    I didn't really know what to expect with this.
    A comedic crime Christmas mash-up? sounds decent enough, lets give it a go!
    DON'T give it a go. What a bunch of twaddle.
    Every single thing that every character does is an exceptional display of what NOT to do in every single circumstance.
    The only competent character in the whole movie is 'Kate' played by Michelle Mylett.

    The 'disillusioned' cop played by D'Nofrio is a terribly written character. and the 'hero'…

  • Seed of Chucky

    Seed of Chucky

    ★★★

    This installment was much sillier than any of the others so far.
    But it was so hilariously self referential that it was good!

    Jennifer Tilly, playing Jennifer Tilly, playing Tifanny, who's obsessed with Jennifer Tilly. It's freakin amazing!
    Plus, all the other Jennifer Tilly jokes were great 😂 she's such a good sport.

  • Rise of the Guardians

    Rise of the Guardians

    ★★★½

    I put off watching this one for ages, being a kids movie I expected it to be very cut/copy of every damned animated movie ever.

    Finally watched it with the kids and was pleasently surprised. Yes it had an element of cut/copy to it, but it was unique enough to be enjoyable.
    The Guardian character designs were really interesting, North (Santa) and Sandy (The Sandman) are particularly good, and I loved the design of the Tooth Fairy.

    Pitch Black (The Boogeyman) is also suitably dark and deviously fiendish.

    Not the best movie ever made, but certainly leaps and bounds beyond most kids films.

  • Antfarm Dickhole

    Antfarm Dickhole

    I don't....
    It's just....
    I can't....
    I don't even know what the say....
    This is either a 1 with a like or a 4 with a don't like...
    I'm not even sure at this point.

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S.

    ★★★★

    It sells itself as a sexploitation spy movie. I expected to watch it, and enjoy a bunch short skirts and cringe.

    But what it really is is a fantastic Lesbian RomCom that was actually pretty endearing. I couldn't help but feel all warm and fuzzy over this.