Ephereal has written 109 reviews for films during 2020.

  • Quadrant 9EV9

    Quadrant 9EV9

    ★★★

    I wad sincerely hoping this movie would be the best movie about zombie super soldiers that managed to never actually SHOW zombie super soldiers.

    But then they showed the zombie super soldiers and so now it's only an OKAY movie about zombie super soldiers.

    If you watch the movie assuming that it's a really well produced student project then it's actually a really great movie.
    That it's a slipknot fan film?

  • Trancers 5: Sudden Deth

    Trancers 5: Sudden Deth

    "Killing is not always the answer"...
    "no, but it's usually a pretty good guess

  • Trancers 4: Jack of Swords

    Trancers 4: Jack of Swords

    ★★½

    "Engarde Mother Fucker"
    I thought trancers 3 was atrocious (well, it was...) but this manages to be somehow WORSE!
    The blurb sets it up as a futuristic space adventure. Where it is in fact a medieval affair.
    Where 3 ret-cons Trancers into government super soldiers, this instalment ret-cons them yet again as Vampire like people who harvest life essence.

    Jack Death is even more of a bumbling fool here, although HE DOES actually win some of his own fights, so…

  • Revenge

    Revenge

    ★★★½

    Just how much blood do these people think one person actually HAS!?

    A great 'STYLE' watch, the imagery is AMAZING, the way its filmed is clean, crisp and style for DAYS.
    The story itself is a bit naff.
    The boyfriends a total and utter fuck-tard.
    I find it very, VERY hard to believe anyone is going to survive what our heroin had happen to her, let alone turn around and seek bloody vengeance within 48hrs of it happening.
    GO TO A HOSPITAL ya mad thing!

    Visually amazing.
    Great Soundtrack.
    Story is only acceptable if you switch off any form of logical reasoning.

  • Trancers 3: Deth Lives

    Trancers 3: Deth Lives

    ★★

    This one is hard to review because I was interrupted SO many times while trying to watch it.
    But at the same time I feel justified in saying it was a particularly weak instalment.
    Jack Deth, the most highly regarded Trancer Hunter there is comes across as a completely useless buffoon in this film.
    Constantly getting beat up, captured, tied up, beat up again... he was completely useless and yet still took all the credit.
    Almost all of his work…

  • Mayhem

    Mayhem

    ★★★★½

    Mayhem is an INSANE amount of fun 😍
    It was like the Belko Experiment dialed to 11 and bathed in charm!
    You actually like these characters and start rooting for them to kill every motherfucker in their way!

    There's also actually a good deal of depth to what could have been a very basic slasher/mhrder spree flick. The chemistry between the leads is as volatile as the virus causing their behaviour which helps keep it "believable" and we're working with…

  • The Escape

    The Escape

    ★★★½

    Pretty good short.
    Well animated, the world design is interesting and I suppose the implications of unplanned interdimensional travel are pretty accurate.

  • August Underground

    August Underground

    This was essentially and hour and 10 of two itiots laughing at each other for literally no reason.
    I think I was supposed to be "shocked" by the "depravity" but no.
    This was just two idiots laughing as they hurt people for no reason.... And then laughing about that too.

    The intentionally grainy and static sound and visuals had me struggling to get through this. Wishing it were over by the half way point for all the wrong reasons.

  • Horrid Henry: The Movie

    Horrid Henry: The Movie

    ★★

    Watched this with the kids. Very much a kids movie.
    not even like some of the new-age kids films that have a lot of 'over their heads' adult stuff to make this in any real way appealing to sit through.

    only upside seems to have been that the casting was actually pretty decent.
    And I GUESS the overall message was good?

  • The Bad Samaritan Must Die!

    The Bad Samaritan Must Die!

    ★★★½

    It's what I imagine Rick from The Young Ones would be like if he were in "Kick Ass" and just finished the entire TISM back catalogue.

    Not perfect by any means, some of the editing and sound were a bit of a struggle. But the overall tone and vibe were fun.

  • Skyscraper

    Skyscraper

    ★★★½

    Imagine someone tried to reboot the first Die Hard. And it actually didn't totally suck.
    It's like that!

    Some good suspenseful scenes. You know they'll all be okay. But there's one scene on a crane that as someone scared of heights. I jumped in my seat! I admit it!

    They do rinse repeat a few suspenseful moments and we'll... Diminishing returns.
    But all in all it wasn't a bad action movie!

  • Critters Attack!

    Critters Attack!

    ★★★½

    As long as you go into this feature realising its a reboot of a film series started in 1986, then you should find plenty to enjoy!

    It has ridiculous (and thankfully mostly practical) effects!
    It has scenes where entire buildings of people are unable to escape the ravenous critters and their insatiable lust for flesh, and yet somehow the leads are able to run around hopping skipping and jumping with relative safety.
    It has over the top kills (on some…