• Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★½

    it’s rare to find a movie that was SO clearly created by almost exclusively white men but this one fits the bill. also not a compliment. this was horrible.

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    u cannot look away from the screen for more than 3 seconds or you’ll miss someone’s death, arson, arrest, or marriage

  • Black '47

    Black '47

    ★★★★

    irish boyfriend: telling me all the shit things that the english did to the irish during the colonization of the island

    me, not sure how to respond: that is not good

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    greta gerwig best director of all time james cameron steven spielberg martin scorsese they all want what she has and they CANNOT HAVE IT.

  • Toy Story 2

    Toy Story 2

    ★★★★★

    god tier cinema

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    does a movie need to be peak cinema? or can it not simply be me having a good time?

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

    some was super funny some was kinda boring but i had a good time

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★

    the skill level within that writers room made me like a movie that kevin hart was in and that’s power

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    women only tag yourself meme but it’s a really good movie instead

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★½

    the impact coraline’s other father had on the music industry when he sang that song... immeasurable

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★★

    still good

  • Hacksaw Ridge

    Hacksaw Ridge

    ★★★★

    me spending 2 hours getting flustered over andrew garfield saying vegetarian rights with a southern accent... it’s more likely than you think