• Windfall

    Windfall

    ★★★

    emily in paris???????

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★

    my friends and i were cracking up the entire movie… the french people sitting all around us? not a peep the entire three hours.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    it turns out i had literally no idea what this movie was about. water beds??

  • Isn't It Romantic

    Isn't It Romantic

    did they walk from red hook to like madison square park

  • Room

    Room

    ★★★★★

    i think i could cry forever

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

    it’s literally my DREAM to get paid to spend the summer in italy with gweneth paltrow cate blanchett and bisexual jude law

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    maybe I’m being dramatic but we really don’t get movies like this anymore… blockbuster action/thrillers that are masterfully well-made and become cultural touchstones that stay in the public mind for years after their release. like, even if you haven’t seen Inception, you know that inception is a dream within a dream. for the past like 5-7 years all we’ve been getting is the same superhero movies recycled year after year that we forget as soon as we leave the cinema,…

  • The Da Vinci Code

    The Da Vinci Code

    ★★★★

    i never understood why the catholic church had so much beef with this movie because i thought it was about stealing the mona lisa but i get it now

  • Fifty Shades of Grey

    Fifty Shades of Grey

    ½

    they took twilight off netflix this was the closest i could get

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★

    i had to call my dad to pick me up from a pool party because i was too anxious to talk to anyone last summer, i was 24, it gets better!!

  • Notting Hill

    Notting Hill

    ★★★½

    there’s a whole bit where julia roberts makes fun of hugh grant for saying “whoopy daisy” meanwhile ten minutes earlier he says “shittity brickity” and she does not even bat an eye

  • Tag

    Tag

    ★★★

    i didn’t know jeremy renner was in this so his character reveal was literally a jump scare