Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Dropout

The Dropout

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captive Audience: A Real American Horror Story

Captive Audience: A Real American Horror Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Living End

The Living End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Robe

The Robe

1953
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Staircase

The Staircase

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Souvenirs and Evocations

Souvenirs and Evocations

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Agnès Tells a Sad and Happy Story

Agnès Tells a Sad and Happy Story

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Seance

Seance

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Moon

Black Moon

1975
×
Read the review Edit this entry  
08
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lingering

Lingering

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry