emma has logged 94 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kinetta

Kinetta

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Macao

Macao

1952
×
★★½
Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miss Annie Rooney

Miss Annie Rooney

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Our Modern Maidens

Our Modern Maidens

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last of Mrs. Cheyney

The Last of Mrs. Cheyney

1937
×
★★½
Edit this entry  
14
Sadie McKee

Sadie McKee

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry