Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
True North

True North

2004
×
Edit this entry  
18
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Massacre at Central High

Massacre at Central High

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nun II

The Nun II

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dream Piece

Dream Piece

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frank Film

Frank Film

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monster Movie

Monster Movie

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Moons

Three Moons

2022
×
Edit this entry  
06
The Day After Trinity

The Day After Trinity

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strays

Strays

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dad's Stick

Dad's Stick

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Islands

Islands

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Mutant Ninja Turtles III

Teenage Mutant Ninja Turtles III

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry