Eric has logged 68 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret: Dare to Dream

The Secret: Dare to Dream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Audition

The Audition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knighty Knight Bugs

Knighty Knight Bugs

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Là-bas

Là-bas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luminous Motion

Luminous Motion

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killers

The Killers

1956
×
★★★
Edit this entry  
18
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
South

South

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chantal Akerman by Chantal Akerman

Chantal Akerman by Chantal Akerman

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry