Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
erica

erica

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for erica
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • erica’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Man Who Sleeps

    The Man Who Sleeps 1974

    Watched 28 Apr 2022

    he's just like me fr

  • Annette

    Annette 2021

    ★★★½ Watched 09 Dec 2021

    baby annette looking camp right in the eye

  • The Internship

    The Internship 2013

    ★★★ Watched 09 Sep 2021

    I'm somewhat of a vince vaughn manloser characters enjoyer myself

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York 2008

    ★★★★½ Watched 17 May 2021

    i will be thinking about this movie for the rest of my life I'm afraid

  • The Nice Guys

    The Nice Guys 2016

    ★★★★ Watched 13 May 2021

    we need a sequel

  • The Letter Room

    The Letter Room 2020

    ★★★★ Watched 17 Mar 2021

    elvira lind's husband is a very good actor... who would've thought

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie 2021

    ★½ Watched 05 Feb 2021

    i liked the parts where they don't talk

  • Soul

    Soul 2020

    ★★★★½ Watched 02 Jan 2021

    me in the You Seminar: where is the Fatass Pavilion?

  • 10 Days with Santa Claus

    10 Days with Santa Claus 2020

    ★★½ Watched 25 Dec 2020

    carino dai

  • A Christmas Prince

    A Christmas Prince 2017

    ★★ Watched 24 Dec 2020

    nice

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    Folklore: The Long Pond Studio Sessions 2020

    ★★★★½ Watched 26 Nov 2020

    i love music ! so does everyone who worked on folklore and it SHOWS

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience 2019

    ★★★★ Watched 07 Nov 2020

    This was way more than i expected. I love the lonely island. They're never gonna do anything wrong.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.