Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
ericadffa

ericadffa

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for ericadffa
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ericadffa’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel 2014

    ★★★★ Watched by ericadffa 06 Aug 2022

    What a fun movie!

    I had seen that famous where he runs away from the police countless times and laughed every time. Even though I had never actually seen the whole movie. It's just good ol' fun time! 🙂

  • DC League of Super-Pets

    DC League of Super-Pets 2022

    ★★★½ Watched by ericadffa 05 Aug 2022

    You gotta love a movie that knows exactly what it's going for. ❤️ A children's animated comedy that has enough comedic punches to keep the adults entertained. It was no surprise to me to see it was the same writer/director as Lego Batman. Surprisingly witty and surprisingly enjoyable!

  • The Vanishing

    The Vanishing 1988

    ★★★½ Watched by ericadffa 21 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "What do you mean he has to experience it to understand??" ... ...ah.

  • The Black Phone

    The Black Phone 2021

    ★★★½ Watched by ericadffa 19 Jul 2022

    A perfectly mid-level horror-thriller. Something anyone can jump into without having to worry about shielding their eyes away from the gore, but can also experience a good spook every now and then. Ethan Hawke selled this part!

  • Where the Crawdads Sing

    Where the Crawdads Sing 2022

    ★★★ Watched by ericadffa 19 Jul 2022 1

    I'm not like other girls: North Carolina Marsh edition

  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

    Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean 1982

    ★★★ Watched by ericadffa 18 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Will never forget the image of strawberry jelly boobs 🍓

    You could tell it through a story, but moving pictures give you the space to bring that story to life with visuals! Robert Altman had a special talent of being able to bring you those visuals by just telling the story. I think that talent is a little lost on me though, I apologize.

    Maybe it's my day and age, and I enjoyed it nonetheless! But, I don't feel like…

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★½ Watched by ericadffa 08 Jul 2022

    I was just talking about how all these new movies and TV shows are trying to subverse our expectations and try something new. It made me think what happened to a nice cut-and-dry story with no surprises? No. No, no, no. I take that back now. Oh, that was bad. That was soo boring! I seriously considered walking out. Because I knew I wouldn't be missing how the movie ends! Oh, goodness! Just keep trying new things. Okay, as long as I don't have to see that movie again.

  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★★ Watched by ericadffa 06 Jul 2022

    I wouldn't wanna see an Elvis biopic any other way

  • Better Nate Than Ever

    Better Nate Than Ever 2022

    ★★★ Watched by ericadffa 27 Jun 2022

    Great movie! All I could think about was the kid who didn't get casted as Nate and how he feels watching this movie...

  • The Kids in the Hall: Comedy Punks

    The Kids in the Hall: Comedy Punks 2022

    ★★★★½ Watched by ericadffa 04 Jun 2022

    I really loved that!

  • Nobody

    Nobody 2021

    ★★★ Watched by ericadffa 28 Jan 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watching old Doc Brown kick ass and shoot guns was awesome!

  • Thunderbolt and Lightfoot

    Thunderbolt and Lightfoot 1974

    ★★★★½ Watched by ericadffa 23 Sep 2021

    Such a brilliantly written and crafted movie! Bridges' performance almost haunts me every time I see it.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.