RSS feed for EricaGicati
  • Fantasy Island

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Me contro Te: Il film - La vendetta del Signor S

    ★★★

  • Dolittle

    ★★½

  • The App

    ½

  • Pinocchio

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Joker

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Rocketman

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

  • The Report

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • The Man Who Killed Don Quixote

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Black Panther

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

  • Thor: Ragnarok

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

  • Logan Lucky

    ★★

  • Little Evil

    ½

  • Baby Driver

  • Get Out

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • La La Land

  • Paterson

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★½

  • The Intern

    ★★

  • Fantastic Four

    ★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

  • While We're Young

    ★★★★

  • Madame Bovary

    ★★

  • Guardians of the Galaxy

  • Saving Mr. Banks

    ★★★½

  • Her

  • Begin Again

    ★★★

  • What If

    ★★½

  • Extremely Loud & Incredibly Close

    ★★★½

  • Inception

  • Sherlock Holmes

    ★★

  • Jennifer's Body

  • Inglourious Basterds

  • Star Wars: The Clone Wars

    ★★½

  • The Dark Knight

  • Animal Crossing: The Movie

    ★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★½

  • School of Rock

    ★★★½

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★

  • Atlantis: The Lost Empire

    ★★★★

  • Fight Club

  • Eyes Wide Shut

    ★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • The Fifth Element

  • A Walk in the Clouds

    ★★

  • Pulp Fiction

  • Porco Rosso

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Shining