Erica Marquis has logged 166 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
A Teacher

A Teacher

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
Edit this entry  
19
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Villains

Villains

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Bacurau

Bacurau

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
Edit this entry  
02
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shithouse

Shithouse

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
11
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Edit this entry  
29
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
Read the review Edit this entry  
26
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★½
Edit this entry  
25
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry