• Drop Dead Gorgeous

    Drop Dead Gorgeous

    ★★★½

    SUCH a specific brand of 90s snark and nihilism. It’s undeniably sharp, just not my favorite. I see a lot of reviews calling this “camp” and I do strongly feel that DDG is too disingenuous to take that label. Camp requires soul- this film has none lol. But in all seriousness, if that’s your vibe then you will love it!

  • Bring It On

    Bring It On

    ★★★★

    The absolute euphoria of dancing along to the credit sequence…

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    Darker than Anderson’s usual work, but with all of the beauty and heart. A fascinating addition to the cannon.

  • Hello, Dolly!

    Hello, Dolly!

    ★★★★½

    On March 12th, 2020 I watched this film for the first time- and then rewatched it over and over again that week as we went into lockdown. While world around me was bizarre and terrifying I’d log off my newly remote work laptop at night, snuggle up with a blanket and get lost in the technicolor dreamscape. I know that seems like a really overdramatic reaction to such a frothy film but it brought me so much comfort and joy during that time and rewatching it two years later I think it always will! What a picture 💕

  • The Kid Stays in the Picture

    The Kid Stays in the Picture

    “When you and blondie don’t work out, I’m only 7 digits away.”

    The man was a poet tbh

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    Imagine the level of confidence it takes to direct your wife as married and in love with Denzel Washington.


    I loved how this was stylistically striking but sparse. The focus is definitely the weight of Shakespeare’s words. Perfect for English class or book club in the best way.

  • The Shaggy D.A.

    The Shaggy D.A.

    ★★★★★

    Imprint this movie on my soul. 

    Full review here.

  • The Thirteenth Year

    The Thirteenth Year

    ★★★

    At age 7 I had never seen a red headed person before and thus thought that Courtnee Draper was the the most exotic beautiful girl in the world.

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The Card Counter is heavy fare. Admittedly when the Abu Ghraib angle came into play I found myself pulling away (I mean… it’s a Wednesday night, I’m trying to unwind here). Schrader drew me back in with laying groundwork to dynamic character relationships and a character study that’s equal parts elusive and alluring. Oscar Isaac shines. Tye Sheridan and Tiffany Haddish’s performances felt shaky at times but ultimately won me over. Curious to see how it holds up on a…

  • Clockstoppers

    Clockstoppers

    ★★½

    Watched after realizing I remembered this trailer beat for beat but never actually saw the movie.

    It was fine.

    Fellow 90s/00s kids help me out- did this have a theatrical release??

  • Corpus Christi

    Corpus Christi

    ★★★★½

    In a sea of films that use religion and biblical references simply for shock value, Corpus Christi actually has a radical point of view about redemption and the church.

    As a cradle Catholic who still feels an inextricable bond to the organized religion I grew up in, I found myself genuinely moved.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★

    I’ll be totally honest with you all, this didn’t wow me but I also notoriously have trouble staying awake to watch the original too. I may just not have the capacity to appreciate musicals if they aren’t utter fluff.

    One thing I do feel strongly about is the cinematography. It was a huge miss for me. I think it should have stayed in line with the technicolor magic of the original or gone full grit. Whatever Spielberg did here just felt sterile and weird.


    Rachel Zegler though? Absolutely delightful!