Eric has logged 393 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnighters

Midnighters

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smiley Face Killers

Smiley Face Killers

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
Cordelia

Cordelia

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stand In

The Stand In

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Iceman Tapes: Conversations with a Killer

The Iceman Tapes: Conversations with a Killer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyline

Skyline

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
After We Collided

After We Collided

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trauma Center

Trauma Center

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
537 Votes

537 Votes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chop Chop

Chop Chop

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evil Eye

Evil Eye

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Waits

A Ghost Waits

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kolobos

Kolobos

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cleansing Hour

The Cleansing Hour

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Box

Black Box

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lie

The Lie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
An Unquiet Grave

An Unquiet Grave

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
Read the review Edit this entry  
04
Rose Plays Julie

Rose Plays Julie

2019
×
Read the review Edit this entry