RSS feed for Eric Cameron

Eric Cameron has logged 40 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
High Society

High Society

1956
×
Read the review Edit this entry  
12
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hamlet

Hamlet

1996
×
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Read the review Edit this entry  
31
Instant

Instant

×
Read the review Edit this entry  
21
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Trailer Awakens

The Trailer Awakens

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry