Eric has logged 133 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Season's Beatings

Season's Beatings

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Quai des Orfèvres

Quai des Orfèvres

1947
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Truman

Truman

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
By the Time It Gets Dark

By the Time It Gets Dark

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rolling Stone: Life and Death of Brian Jones

Rolling Stone: Life and Death of Brian Jones

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Other Music

Other Music

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry