Sort by

Eric has logged 99 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Val

Val

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sr.

Sr.

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The House on Telegraph Hill

The House on Telegraph Hill

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sidney

Sidney

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
McEnroe

McEnroe

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nothing Compares

Nothing Compares

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The U.S. and the Holocaust

The U.S. and the Holocaust

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Travelin' Band: Creedence Clearwater Revival at the Royal Albert Hall

Travelin' Band: Creedence Clearwater Revival at the Royal Albert Hall

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Searching for Mr. Rugoff

Searching for Mr. Rugoff

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Navalny

Navalny

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Arabesque

Arabesque

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All the Old Knives

All the Old Knives

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alice Neel

Alice Neel

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry