Eric has logged 32 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Keep the Lights On

Keep the Lights On

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Out in the Dark

Out in the Dark

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
We're All Still Here

We're All Still Here

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Faust

Faust

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bridesmaid

The Bridesmaid

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Graduation

Graduation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry