Eric has logged 409 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fassbinder's Women

Fassbinder's Women

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Next Stop, Greenwich Village

Next Stop, Greenwich Village

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sun

The Sun

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Danse: The Paris Opera Ballet

La Danse: The Paris Opera Ballet

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jia Zhangke, A Guy from Fenyang

Jia Zhangke, A Guy from Fenyang

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Approach of Autumn

The Approach of Autumn

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boom!

Boom!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Accident

Accident

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Other Woman

The Other Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
King and Country

King and Country

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Fleeting Passage to the Orient

A Fleeting Passage to the Orient

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Destroyer

Destroyer

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Touch

The Touch

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Habanera

La Habanera

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Convent

The Convent

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rite

The Rite

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Darling

Darling

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Conversation Piece

Conversation Piece

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry