Eric has logged 38 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Student

The Student

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cuadecuc, Vampir

Cuadecuc, Vampir

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Room at the Top

Room at the Top

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kékszakállú

Kékszakállú

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Behemoth

Behemoth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gemini

Gemini

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'll Cry Tomorrow

I'll Cry Tomorrow

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Come Back, Little Sheba

Come Back, Little Sheba

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry