Eric has logged 392 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Such Good Friends

Such Good Friends

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A. K.

A. K.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady in the Dark

Lady in the Dark

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joan the Maid II: The Prisons

Joan the Maid II: The Prisons

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Circle of Love

Circle of Love

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Back Street

Back Street

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
For Sama

For Sama

2019
×
Edit this entry  
07
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Time to Die

Time to Die

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rose Tattoo

The Rose Tattoo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Chambre

La Chambre

1972
×
Edit this entry  
18
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joan the Maid I: The Battles

Joan the Maid I: The Battles

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Side Street

Side Street

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry