Eric has logged 539 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Kenny & Dolly: A Christmas to Remember

Kenny & Dolly: A Christmas to Remember

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fine China

Fine China

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Garment Jungle

The Garment Jungle

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Fire in My Belly

A Fire in My Belly

1990
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Four Women

Four Women

1975
×
Read the review Edit this entry  
02
Take Your Bags

Take Your Bags

1998
×
Edit this entry  
02
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Extraordinary Life of Rocky

The Extraordinary Life of Rocky

2010
×
Edit this entry  
30
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lolita

Lolita

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Forevermore: Biography of a Leach Lord

Forevermore: Biography of a Leach Lord

1989
×
Edit this entry  
22
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
From This Day Forward

From This Day Forward

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry