Eric has logged 34 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tales of Ginza

Tales of Ginza

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planetarium

Planetarium

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
26
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fainting Spells

Fainting Spells

2018
×
Edit this entry  
22
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
20
Nanami: The Inferno of First Love

Nanami: The Inferno of First Love

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Strangulation Blues

Strangulation Blues

1980
×
Edit this entry  
16
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Munekata Sisters

The Munekata Sisters

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2017
×
Edit this entry  
10
Morning for the Osone Family

Morning for the Osone Family

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Wish I Knew

I Wish I Knew

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bedazzled

Bedazzled

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
5 Fingers

5 Fingers

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry