RSS feed for Eric

Eric has logged 52 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1987
×
Read the review Edit this entry  
31
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Strange One

The Strange One

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angst isst Seele auf

Angst isst Seele auf

2002
×
Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Russia House

The Russia House

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The World

The World

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wandering Princess

The Wandering Princess

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Urban Cowboy

Urban Cowboy

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
The Happy Ending

The Happy Ending

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Visit, or Memories and Confessions

Visit, or Memories and Confessions

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kreutzer Sonata

The Kreutzer Sonata

1956
×
Edit this entry  
19
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1958
×
Read the review Edit this entry  
19
Farewell China

Farewell China

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Driveways

Driveways

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Caged

Caged

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gang of Four

Gang of Four

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
With Beauty and Sorrow

With Beauty and Sorrow

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Entre Nous

Entre Nous

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Abraham's Valley

Abraham's Valley

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Betrayed

Betrayed

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cookie's Fortune

Cookie's Fortune

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The City Tramp

The City Tramp

1966
×
Edit this entry  
07
The Little Chaos

The Little Chaos

1966
×
Edit this entry  
06
Mike's Murder

Mike's Murder

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Natalie Wood: What Remains Behind

Natalie Wood: What Remains Behind

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Scenic Route

The Scenic Route

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Song of Styrene

The Song of Styrene

1959
×
Edit this entry  
04
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joyce at 34

Joyce at 34

1971
×
Read the review Edit this entry  
02
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★
Read the review Edit this entry