Eric has logged 56 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ars

Ars

1959
×
Edit this entry  
30
City Hall

City Hall

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Room

The Green Room

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Johnny Cool

Johnny Cool

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Above

The Above

2015
×
Edit this entry  
24
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
23
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Savages

The Savages

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kate Bush - The Whole Story

Kate Bush - The Whole Story

1986
×
Edit this entry  
19
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grease 2

Grease 2

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Lizard

Black Lizard

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Or (My Treasure)

Or (My Treasure)

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apart From You

Apart From You

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crimes of the Heart

Crimes of the Heart

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
15
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wind

Wind

1996
×
Edit this entry  
13
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eve

Eve

2008
×
Edit this entry  
12
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lenny

Lenny

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Hundred Days After Childhood

One Hundred Days After Childhood

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Camille

Camille

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
07
In My Room

In My Room

2020
×
Edit this entry  
06
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Our Neighbor, Miss Yae

Our Neighbor, Miss Yae

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry