Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mute

Mute

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casper

Casper

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Comeback

The Comeback

×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sweat

Sweat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
And Tomorrow the Entire World

And Tomorrow the Entire World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
New Order

New Order

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apples

Apples

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gaza Mon Amour

Gaza Mon Amour

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry