Sort by

ericmcintyree has logged 84 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pride

Pride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry