Sort by

EricSLNG has logged 104 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Our Ladies

Our Ladies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry