Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jasper Mall

Jasper Mall

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Store

The Store

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★
Edit this entry  
12
The Monster Club

The Monster Club

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★★
Edit this entry  
08
Campfire Tales

Campfire Tales

1991
×
★½
Edit this entry  
08
The Last Prom

The Last Prom

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream Dream

Scream Dream

1989
×
Edit this entry  
08
Demon Queen

Demon Queen

1987
×
Edit this entry  
08
Phantom Brother

Phantom Brother

1988
×
★★
Edit this entry  
08
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★
Edit this entry  
07
Death Mask

Death Mask

1998
×
★★
Edit this entry  
07
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★½
Edit this entry  
01
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★
Edit this entry  
01
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
Erik the Conqueror

Erik the Conqueror

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rejuvenatrix

Rejuvenatrix

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
★★
Edit this entry  
30
The Refrigerator

The Refrigerator

1991
×
★½
Edit this entry  
30
Bayou

Bayou

1957
×
★★
Edit this entry  
30
Circuitry Man

Circuitry Man

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rage and Honor

Rage and Honor

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
½
Edit this entry  
22
Rocky V

Rocky V

1990
×
★½
Edit this entry  
22
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Burning

The Burning

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Townies

Townies

1999
×
Edit this entry  
16
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Horror High

Horror High

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
She Shoots Straight

She Shoots Straight

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kid with the Golden Arm

Kid with the Golden Arm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thrashin'

Thrashin'

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Max Payne

Max Payne

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★½
Edit this entry