Sort by

erictacular has logged 223 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Starfish

Starfish

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Airport '77

Airport '77

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Species

Species

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghoul Catchers

Ghoul Catchers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diner

Diner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
RED

RED

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry