Sort by

erictacular has logged 31 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Billy Wilder Speaks

Billy Wilder Speaks

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Devil

Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Extra Man

The Extra Man

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Surf Ninjas

Surf Ninjas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Popeye

Popeye

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★½
Edit this entry