• Tulsa: The Fire and the Forgotten

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★½

  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

    ★★★

  • Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

    ★★

  • The Midnight Sky

    ★½

  • Yung Lean: In My Head

    ★★★

  • Belushi

    ★★½

  • Meander

    ★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Count Basie: Through His Own Eyes

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Keith Haring: Street Art Boy

    ★★★

  • Made You Look: A True Story About Fake Art

    ★★★

  • Black Holes: The Edge of All We Know

    ★★½

  • The Trip to Greece

    ★★★½

  • Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

    ★★★

  • Gunda

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • The Social Dilemma

  • Shirley

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★½

  • The Booksellers

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Gaza Fights for Freedom

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★

  • Dark Phoenix

    ★½

  • Comrade Dov

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Push

    ★★★

  • Martha: A Picture Story

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

  • The Curse of La Llorona

    ★½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★

  • Leaving Neverland

    ★★★½

  • Varda by Agnès

    ★★★½

  • The Wandering Earth

    ★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★★

  • Beyond The Visible - Hilma af Klint

    ★★

  • American Factory

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • After the Wedding

    ★★

  • Fyre

    ★★★

  • Rams

    ★★★

  • Nothing to Hide

    ★★½

  • In Fabric

    ★★★★

  • Green Book

    ★★½

  • mid90s

    ★★★½

  • Paywall: The Business of Scholarship

    ★★★

  • The Nun