Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★
Edit this entry  
23
Meander

Meander

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Suzaku

Suzaku

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Belushi

Belushi

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
¡Las Sandinistas!

¡Las Sandinistas!

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tulsa: The Fire and the Forgotten

Tulsa: The Fire and the Forgotten

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Pressing On: The Letterpress Film

Pressing On: The Letterpress Film

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
It Must Schwing: The Blue Note Story

It Must Schwing: The Blue Note Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Count Basie: Through His Own Eyes

Count Basie: Through His Own Eyes

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★½
Edit this entry  
19
Raven's End

Raven's End

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Thomas Sankara: The Upright Man

Thomas Sankara: The Upright Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
12
BlackJack

BlackJack

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Free Voice of Labor: The Jewish Anarchists

Free Voice of Labor: The Jewish Anarchists

1980
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Holes: The Edge of All We Know

Black Holes: The Edge of All We Know

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
The Yard

The Yard

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

2021
×
★½
Edit this entry  
07
Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

2021
×
★★
Edit this entry  
07
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Mindwalk

Mindwalk

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★½
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Gaza Fights for Freedom

Gaza Fights for Freedom

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Edit this entry  
21
I Wish

I Wish

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Let the child be the guide

Let the child be the guide

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Yung Lean: In My Head

Yung Lean: In My Head

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Final Straw: Food, Earth, Happiness

Final Straw: Food, Earth, Happiness

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Vampires

Vampires

1998
×
Edit this entry  
08
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★
Edit this entry  
06
American Tongues

American Tongues

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

1984
×
★★½
Edit this entry  
02
Distance

Distance

2001
×
★★½
Edit this entry  
25
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Seeing Red: Stories of American Communists

Seeing Red: Stories of American Communists

1983
×
★★★½
Edit this entry