Erik has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Worlds of Ursula K. Le Guin

Worlds of Ursula K. Le Guin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Fall of Eagles

Fall of Eagles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eero Saarinen: The Architect Who Saw the Future

Eero Saarinen: The Architect Who Saw the Future

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Book Makers

The Book Makers

×
★★★½
Edit this entry  
12
Keith Haring: Street Art Boy

Keith Haring: Street Art Boy

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★
Edit this entry  
12
Martha: A Picture Story

Martha: A Picture Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lenin: The Train

Lenin: The Train

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Charlie Strap and Froggy Ball Flying High

Charlie Strap and Froggy Ball Flying High

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★½
Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★
Edit this entry  
28
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★
Edit this entry  
23
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★
Edit this entry  
18
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
American History X

American History X

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★
Edit this entry  
10
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
27
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★
Edit this entry