Ren has logged 39 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Control

Control

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue

Blue

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
last night i dreamt that somebody loved me

last night i dreamt that somebody loved me

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Waiting

Waiting

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
6 Years

6 Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House of Tomorrow

The House of Tomorrow

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry