RSS feed for Erlita
  • Ellen DeGeneres: Relatable

    Ellen DeGeneres: Relatable

    ★★★★

    A funny and engaging show that also served as enlightening reminder about how we navigate our life choices. Mostly though, I've decided that rather aging like wine, I'd like to age like Ellen. I'd like to be in my 60s and still have such positive view and vitality.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★½

    More than the fact that Netflix once again pushed the boundaries with Bandersnatch, what really blew me away was how Charlie Brooker penned a grim but provoking story that gave the medium a proper context. A true Black Mirror story through and through.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★

    Aquaman was adorned with wallpaper worthy visuals, damn good tunes, and "been there done that" storytelling. Bonus points for fleshed out characters and nicely done transition between each flashback scenes. Also Mera's on point highlighter.

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

    This was not an expansion of Harry Potter universe. It was a badly written fanfiction sets in a Harry Potter alternate universe that featured original characters, Zack Synder-ish visual, glacial pace, and household names that somehow got imperio-d to star.

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★½

    Though it was convoluted and tried too hard to be smart, A Simple Favor was a surprisingly fun and enjoyable story about how you can really pull off a cunning move if you put your heart to it. That, and Blake Lively in all sorts of suit is a fucking million dollar view.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★

    Rather than a Freddie Mercury biopic, Bohemian Rhapsody felt like a Queen documentary that roused your heart with all of their anthemic songs. Freddie's descend into the darkness, though, was a series of raw moments that really hit the right notes for me.

  • The Night Comes for Us

    The Night Comes for Us

    ★★★½

    A satisfying gore fest with enough broken bones and blood bath to please that sick psycho in the closet of our mind. The Night Comes For Us was everything great about Timo Tjahjanto etting loose, though its downside also markedly his: the awkward Indonesian dialogue.

  • Aruna and Her Palate

    Aruna and Her Palate

    ★★★

    Aruna Dan Lidahnya was a mouth watering feast made of flavory spices with alluring presentation that, unfortunately, tasted rather bland. Still was an enjoyable insight on the richness of our culinary and a feel good romance story, though.

  • To the Bone

    To the Bone

    ★★½

    To the Bone was a hard and unsettling journey. It was fucked up, it didn't seized the chance to educate, and it was admittedly problematic at times. But it still had some strong moments of truth that hit too close to home, and it was a bitter pill I needed to swallow.

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

    Like having a cup of my favourite of ice cream after a long day, To All the Boys I've Loved Before was a refreshment that puts a big smile in my face. A sweet reminder about feelings, falling, and taking a risk. Because sometimes, they're worth it.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    Adorable, exhilarating, visually striking, and immersive. Crazy Rich Asians was a contemporary cinderella story that we never knew we needed until it elegantly walked into our life and showed us what we have been missing.

  • Searching

    Searching

    ★★★½

    As sweet and uncertain as a bumbling teenager who's trying to discover his true self, Alex Strangelove is an adorable yet annoying teenage love story. Also, Elliot rocks.